اولین عطر جهان چگونه به وجود آمد؟

/ دی ۲۴, ۱۳۹۸ / بدون دیدگاه / در تاریخچه عطر / توسط

بسیاری افراد تصور میکنند که قدیمی ترین کارخانه عطرسازی در پاریس یا میلان باید تاسیس شده باشد اما حقیقت این است که این کارخانه خانوادگی در شهر کلن آلمان تاسیس شده است.

از سیزدهم ژوئیه سال ۱۷۰۹ میلادی یعنی بیش از ۳۰۰ سال قبل، برادران فارینا تجارت کالاهای تجملی را آغار کردند. مهم ترین کالایی که آنها تجارت میکردند عطری بود که خودشان از مرکبات تهیه کرده بودند.


در این سال عطاری ایتالیایی به نام جووانی ماریا فارینا به برادرش می نویسد: «من عطری یافته ام که مرا یاد صبحی بهاری در ایتالیا می اندازد. عطری مثل عطر نرگس های کوهی پس از باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می کند.» فارینا مدت ها بود که در شهر کلن زندگی می کرد. او به همین خاطر این عطر را به اسم وطن جدید خود می نامد: «Eau de Cologne» یعنی «آب شهر کلن».

طی تاریخ ۳۰۰ساله ادکلن، تنها ۳۰ نفر هستند که از نسخه مخفی (در واقع نسخه اصلی ) این عطر اطلاع دارند. یکی از آنها دنباله رو جووانی، یوهان ماریا فارینا بوده است. وی امروز مدیر عامل این کارخانه است. او می گوید: «مهم این است که اصل ادوکلن همواره یک بو داشته باشد. همان طور که اینیشتین برای بدست آوردن معادلات عام و خاص چندین ثابت به آن اضافه کرد تا معادله با یافته های های زمان خودش سازگار باشد ، ما همین کار را هم با ادوکلن انجام می دهیم. اگر محصولی از گیاهان ما بوی دیگری داشته باشد، ما با مخلوط کردن محصولاتی دیگر آن بوی خاص را به دست می آوریم».

ادوکلن فارینا پس از در کل دنیا شناخته میشود و تنها افراد ثروتمند بودند که قدرت خرید این عطر را داشتند. یکی از شیشه های باریک و سبزرنگ این عطر به اندازه درآمد هفتگی یک استادکار ارزش داشت.به پول امروز قیمت آن بیش از هزار یورو میباشد. البته قیمت بالا برای مشتریان ادوکلن فرقی نمی کرد. کلمنس آوگوست سراسقف شهر کلن و صاحب کار کاخ های زیادی در منطقه کلن و بن، هر ماه به خود ادوکلن می زد. نه تنها امیرها و پرنس های اهل هنر از این عطر استفاده می کردند، بلکه ناپلئون نیز قدر «آب کلن» را می دانست و روزی یک شیشه از آن را مصرف می کرد.

۱۰۰ سال پس از کشف فارینا، بازرگانی از شهر کلن به نام ویلهلم مولنز نیز عطری از مرکبات تهیه کرد. او شماره پلاک در خانه خود، ۴۷۱۱، را به عنوان اسم بر روی عطر خود گذاشت. محصولی مشهور در کل دنیا، ولی بدل در حالیکه در شرکت فارینا که مدت ۳۰۰ سا ل در شهر کهن کلن قدمت دارد، می توان ادوکلن اصل را خریداری کرد.

همچنین در موزه ای که در همان ساختمان وجود دارد، میهمانان می توانند مطالب زیادی در مورد ادوکلن بیاموزند. مثلاً اینکه خالق ادوکلن، یعنی جووانی ماریا فارینا پدر تعمیدی ژان باپتیست گرنویی عطار نابغه در کتاب «عطر» پاتریک زوس کیند بوده است. زوس کیند برای تحقیقات راجع به کتاب خود نزد فارینا رفته بود.

امروزه می توان ادوکلن اصل را چه در شیشه تاریخی اش و چه در شیشه مدرن خریداری کرد. نقش لاله ی سرخ رنگ و نام یوهان ماریا فرینا روی شیشه،نشان دهنده اصل بودن این عطر می باشد.

عطر سیب گلاب

نوشته های مرتبط

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.